5 rzeczy, które pozwolą Ci znaleźć balans w życiu

image_print

Balans

przechylanie się w różne strony w celu utrzymania równowagi» lub «skłanianie się na przemian ku różnym możliwościom lub sprawom z zachowaniem równowagi między nimi»
Być może zaskoczy Cię fakt, że odpowiednia równowaga między życiem zawodowym a prywatnym należy do najbardziej pożądanych wartości w życiu. Wielu ludzi szuka złotego środka jak odnaleźć balans. Oczywiście mam na myśli nasz ogólny styl życia.
Poniżej przedstawię Ci 5 punktów, które powinniśmy uwzględnić aby odnaleźć ten stan.

1. Praca

Ludzie w obecnych czasach dużo pracują i coraz mniej czasu przeznaczają na inne działania np:

  • spotkania towarzyskie
  • rozrywka
  • jedzenie
  • spanie

Odpowiednia ilość i jakość spędzania wolnego czasu jest bardzo ważna dla dobrego samopoczucia. To przekłada się na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Nie zapomnijmy również o balansie między pracą zawodową a życiem rodzinnym, tak zwanym work-life balance.

Na czym polega:

  • pozwala na osiągnięcie celów w różnych sferach życia,
  • doświadcza satysfakcji we wszystkich obszarach życia,
  • zadania zawodowe godzi z obowiązkami rodzinnymi, nauką, zaangażowaniem społecznym, odpoczynkiem,
  • dąży do samorealizacji w wielu aspektach życia,
  • sferę osobistą i zawodową postrzega jako obszary komplementarny.

2.Pasja

To kluczowa sprawa aby zaistniała równowaga. Wróćmy do początku. Gdy kobieta zostaje matką wchodzi w tryb matka.
Podczas ciąży, porodu i karmienia piersią kobiety doświadczają zalewu hormonów, które pobudzają mózg do zmian. Powstaje mózg matki. Pomaga on matce zaspokajać potrzeby dziecka, wczuwać się w emocje niemowlęcia, reagować na pozytywne bodźce (takie jak gruchanie czy gaworzenie) oraz szybko identyfikować zagrożenia.
Wchodzimy w tryb matka i potrafimy w tym trybie trwać lata….
I po kilku latach tęskno nam do trybu kobieta.

Zaczynamy poszukiwać siebie na nowo. Odkrywamy że brakuje nam czegoś, czegoś co będzie tylko nasze. Niektóre z nas macierzyństwo przygniata… Szczerze nie znam mamy która cały czas jest na 100% to jest po prostu niewykonalne. Nasze baterie też kiedyś się wyczerpują. Kobiety które są matkami i pracują zawodowo, w szczególny sposób są narażone na stres. Pewnie nie raz się czułaś wypompowana po cały dniu, spędzonym w pracy i z dziećmi.

I teraz skupmy się, czasami po wielu latach odkrywamy, że pasja to jest to co nam daję odskocznie. Wreszcie czujemy się zrelaksowane, robimy coś dla siebie. Nie ważna jest tematyka hobby, najistotniejszą rzeczą jest to co ona nam daję.
Wiele kobiet znajduje ukojenie w aktywności fizycznej, jak wiesz to samo dobro. Endorfiny wytwarzane podczas wykonywanych ćwiczeń, podnoszą odczucie szczęścia.

Wiele kobiet uprawia biegi, uczęszcza na zajęcia fitness. Inne odnajdują się w różnych organizacjach, gdzie mogą wykazać się swoimi umiejętnościami. Ja odnalazłam pasję w pisaniu bloga i prowadzeniu fanepagu. Dało mi to ogromnego kopa motywującego do życia.

3. Jeden stopień

Wielozadaniowość jest bardzo modna. Nakładamy na siebie masę obowiązków. Rośnie lista spraw do załatwienia, chcesz tego czy nie i złapiesz się na tym, że robisz kilka rzeczy równocześnie. Tworzy się uczucie presji, które nie pomaga w złapaniu balansu. Wręcz odwrotnie, zaczynamy tracić grunt pod nogami. Na ten dyskomfort ma wpływ to, że dysponujemy wyliczonym czasem oraz ograniczonymi zasobami eenergii.Nakładamy na siebie dużo zajęć bo chcemy wiele zdobyć. Wtedy właśnie nie skupiamy się na tym co ważne tylko rozdrabniamy się na drobne. Bardzo często tracimy to co najważniejsze, właśnie przez to że nasza uwaga jest podzielona.
Masz przed sobą schody do pokonania, skup się na jednym stopniu. Najprawdopodobniej będzie to pierwszy stopień, jeśli go pokonasz reszta już nie będzie taka trudna. Jasno wytyczony cel daje dużą siłę sprawczą, nawet jak coś nie idzie po twojej myśli.
Jest takie mądrę pytanie, proszę zadaj je sobie i -zastanów się , czy dzięki takiemu postępowaniu odnajdziesz balans?:

„Jaką jedną rzecz mogę zrobić, ale taką, że gdy będzie zrobiona, wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?”
Sprecyzuj jaką jedną rzecz możesz zrobić w tym roku, miesiącu i dniu. Przystąp do działania to odmieni twoje życie. Polecam takie podejście do życia.

4. Uśmiech

Sam fakt uśmiechania się, nawet gdy nasz uśmiech jest wymuszony, sztuczny powoduje wydzielanie endorfin w mózgu.
Uruchomienie mięśni odpowiedzialnych za uśmiech jest tak silnie sprzężone z dobrym samopoczuciem, że działa to w obie strony. Jeśli więc chcesz się lepiej poczuć- uśmiechnij się kilka razy, choćbyś nie miał na to ochoty.
Mogę się założyć, że w tej chwili się uśmiechasz ? Aby sprawdzić moją tezę.
I co, czujesz się lepiej ?

5. Natura

Jakaż ona piękna i niedoceniona.
Kiedy ostatnio patrzyłeś/łaś w niebo ?
Kiedy ostatnio chodziłeś bosymi stopami po trawie? Idź do lasu, tam znajdziesz spokój i wyciszenie.
Zieleń uspokaja i działa pozytywnie na organizm. Człowiek został tak skonstruowany aby pozytywnie reagować na środowisko naturalne.Tereny zielone dają poczucie bezpieczeństwa i spokoju, co powoduje powrót do sił i zdrowia. Terapia ogrodami, poza korzystną rolą wysiłku fizycznego i ruchu, pomaga zachować równowagę psychiczną, niweluje stres i polepsza koncentracje.

Myślę że dałam Ci wskazówki do tego aby odnaleźć balans. Czekam również na twoje podpowiedzi, metody na stworzenie balansu.
Ten tekst został napisany w ramach akcji społecznej #RÓWNOWAŻĘ
Kampania Społeczna Higieny Umysłu polega na publikacji wpisu poświęconemu dbaniu o higienę umysłu i zdrowie
psychiczne. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Kamila uwazniej.pl serdecznie Cię do niej zapraszam. Znajdziesz tam wiele wartościowych artykułów .