Pasja i ciekawość świata – prezent dla dziecka

Ciekawość świata.
Pasja.
Zainteresowania.
Kreatywność.
Szukanie inspiracji.
Popełnianie błędów.

pasja

Buren

Z tego wszystkiego składa się życie.
Jak ty jako rodzic możesz sprawić, aby te wszystkie rzeczy stały się częścią życia twojego dziecka.
Zawsze sobie powtarzam.
Przykład idzie z góry.
Dziecko nie słucha Twoich rad.
Dziecko robi dokładnie to, co ty.
Dziecko Ciebie naśladuje.

Więc jeśli siedzisz cały dniami na kanapie i oglądasz tureckie seriale lub twój nos jest przyklejony do telefonu?
Twoje dziecko będzie robić to samo.

Jak zarazić pasją młodego?

Trzeba samemu mieć zainteresowania.
Dzieci od najmłodszych lat nas obserwują. Inaczej to wygląda, gdy dorastają, stają się nastolatkami. Wtedy pasją może ich zarazić przyjaciel, znajomy lub nauczyciel.

Kochamy planszówki. Gramy w nie namiętnie. Jak Miłek miał dwa latka, zaczęliśmy z nim grać w najprostsze gry typu memory. Teraz jako 7-latek gra z nami w planszówki dla dorosłych. Jestem w szoku, jak gry wyrobiły u niego zmysł taktyczny. Stał się świetnym strategiem. My po tygodniu pracy bywamy zmęczeni, a on czeka na weekend, aby z nami pograć. Wręcz się tego domaga.

Mój mąż interesuje się kosmosem. Miłek załapał bakcyla. Uwielbiam ich dywagacje na temat „nieba”. Dla mnie to prawdziwy kosmos. Miło jest widzieć, jak między nimi buduje się większa więź. Właśnie dzięki tej pasji.

Kolejnym naszym zainteresowaniem jest muzyka. Słuchamy heavy metalu, rocka itd. Ogółem dosyć ciężkie brzmienia. Nasze dzieci również słuchają tej muzyki od najmłodszych lat. Przyznam szczerze, że trochę ich „katujemy”. Efekty są takie. Dygnitarz, gdy słyszy dobry gitarowy riff, zaczyna machać głową w rytm muzyki. Miłek jedzie z tatą na pierwszy koncert. Zrobiła się z tego męska wyprawa, syn i ojciec.

pasja

Korczak

Cały czas uwrażliwiamy naszych synów na piękno otaczającego nas świata. Chcemy, aby jak najwięcej czerpali z natury. Staramy się im uświadamiać, że podróżowanie, odkrywanie ciekawych miejsc, poznawanie kultury to najcenniejsze doznania w życiu. Nie rzeczy materialne. Zabieramy ich na wycieczki.

Rola rodzica jest bardzo istotna.
Polega na rozbudzeniu w dziecku kreatywności. Starajmy się pozwolić dziecku na własną inicjatywę. Nie hamujmy ich własnej spontaniczności twórczej. Dzieci mają ogromną chęć poznawania wszystkiego, co nowe od najmłodszych lat. Towarzyszmy im w wymyślonych przez nich zabawach, chwalmy ich pomysłowość.

Pozwólmy dziecku na swobodę działania i chwalmy ich kreatywność.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka i to jest główna rola rodziców. Poza tym należy nie przeszkadzać, nie utrudniać i nie pouczać, a raczej towarzyszyć i współtworzyć. Obserwuj swojego małego odkrywcę, ponieważ niejednokrotnie może Cię zaskoczyć!
Pozwól dziecku doświadczać i popełniać błędy.

pasja

Korczak

Od czego zacząć?
Przestań być sztywnym rodzicem. Pokaż dziecku, że potrafisz się dobrze bawić, że jesteś świetnym kompanem do wszystkiego.
Tańcz, turlaj się, graj, buduj, czytaj, słuchaj muzyki i śmiej się z nim do rozpuku.

Tekst powstał w ramach wydarzenia „Najlepsze prezenty od mamy dla dzieci?”, zainicjowanej przez AsertywnaMama.pl we współpracy z Odnova.net, Mama na całego, Ja Zwykła Matkaa, Katarzyna Płuska Miękko o kompetencjach

pasja