Podstawowa kultura

image_print

Kultura

Jestem osobą która lubi udzielać się towarzysko, kochająca przedstawienia teatralne, kino, koncerty i wydarzenia kulturalne. W dużej mierze to szkoła podstawowa nauczyła mnie w ten sposób spędzać czas. Wtedy jako uczennica podstawówki odkryłam swoją wrażliwość na sztukę. Dzisiaj jestem tego świadoma i ogromnie wdzięczna.
W podstawówce spotkałam nauczycieli z pasją, którym chciało się oswajać młodzież z meandrami sztuki i kultury. Pamiętam panią Beatę polonistkę, która utworzyła kółko teatralne. Powiem szczerze ciężko było się tam dostać gdyż wielu było chętnych. Spotkania odbywały się na strychu szkoły, dyrektor zgodził się na dowolną aranżacje wnętrza 😉 Więc kredami pokolorowaliśmy cały strych. Mogliśmy namalować co nam w duszy grało. Tam odbywały się próby przedstawień i spotkań, rozmowy o charakterach naszych bohaterów, tam wczuwaliśmy się w rolę. Pani Beata dawała nam wsparcie i tworzyliśmy naszą wspólnotę. Pamiętam dokładnie ten dzień kiedy pani Beata zaproponowała nam wyjazd do Krakowa, do teatru imienia Juliusza Słowackiego na przedstawienie Balladyna. Bilety nie były tanie miałam, trochę swoich pieniędzy odłożonych i resztę tata mi dołożył i pojechałam. Krakowski teatr mnie oczarował, wystrój i klimat tego miejsca mnie onieśmielił. Z otwartymi ustami oglądałam przedstawienie. Wpatrywałam się w kunszt aktorski prezentowany na scenie. Bardzo bym chciała aby moi synowie trafili na takich nauczycieli z pasją. Którzy w ciekawy sposób przedstawią kulturę i sztukę.

Kultura i dziecko

Kontakt dziecka ze sztuką kształtuje jego wrażliwość, wyobraźnię.To duże przeżycie, dla małego odkrywcy, którego fantazja pracuje na najwyższych obrotach. W przypadku teatru to nie jest bajka widziana z ekranu telewizora. Dziecko czujnie obserwuję żywą grę postaci, które są dla niego na wyciągnięcie ręki.Odczuwa prawdziwe emocje i przeżywa je razem z bohaterami. To zupełnie inna jakość odbierania świata. Co więcej, sztuka dobrana odpowiednio do wieku dziecka i poruszająca konkretne problemy, może być wspaniałą lekcją wychowawczą.

Sztuka to nie tylko spektakle w teatrze czy opera, ale również musicale, wystawy w muzeach czy galeriach sztuki. Miejsca te dostarczają dziecku, szerokie spectrum umiejętności, poszerza horyzonty. W ostatnich latach powstało bardzo wiele ciekawych miejsc, dostosowanych dla najmłodszych. Gdzie mogą namacalnie poczuć sztukę i kulturę, sami ją tworząc. Wiele rzeczy można wyrazić obrazem! Ile emocji przekazać muzyką! Jak łatwo można zabrać widza w podróż do nieznanego świata! To może być dla Was i waszych dzieci wspaniała przygoda, po której jeszcze długo będziecie pamiętać swoje emocje oraz świetną wspólną zabawę 🙂

kultura