Zaczarowane świętokrzyskie

image_print

Województwo świętokrzyskie to niezwykle ciekawa kraina. Kto bowiem nie słyszał o tajemniczych spotkaniach czarownic świętokrzyskich, na Łysej Górze? Polecam z dziećmi wejść na Święty Krzyż i zobaczyć gołoborza, odwiedzić ruiny Chęcińskiego zamku i jaskinię „Raj” oraz udać się z wizytą do Skansenu Wsi Kieleckiej. Choć to tylko niektóre z atrakcji, jakie na nas czekają w tej zielonej Krainie.

świętokrzyskie

ŚWIĘTY KRZYŻ

Na szczycie Łysej góry znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy, pozostałości wału kultowego przedchrześcijańskiego miejsca kultu pogańskich Słowian, klasztor Misjonarzy Oblatów M.N., muzeum parku narodowego oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 m. Największą atrakcją dla dzieci jest piękny widok z tarasu na zboczu góry. Gdzie roztacza się cudowna panorama ziemi świętokrzyskiej oraz fascynujące gołoborza. Tuż bok czarownice urządzały swoje tajemnicze spotkania ;). Drugą atrakcją jest muzeum parku narodowego, z bardzo ciekawymi ekspozycjami na temat powstania ziemi oraz fauny i flory tutejszej przyrody. Koszt biletu około 10 złotych normalny i 5 złotych ulgowy.

świętokrzyskie

 

świętokrzyskie

SABAT KRAJNO

U podnóża Łysicy 612 m.n.p.m. najwyższego szczytu gór świętokrzyskich położony jest park miniatur i rozrywki Sabat-Krajno. Ciekawostką jest że park miniatur usytuowany jest na wzgórzu. Co daje świetny widok po wejściu na wzgórze. W parku znajdują się miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Prawie wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Aleja Miniatur jest w ciągłej rozbudowie a jej zbiór to już 45 budowli.

Następnym punktem rozrywki jest lunapark. Wiadomo karuzele, dmuchańce i tak dalej, każde dziecko znajdzie coś odpowiedniego dla siebie ;). Mojemu synowi najbardziej przypadła do gustu bawialnia w kształcie stacji kosmicznej.

Kino 6d

To propozycja dla nieco starszych dzieci. Są tu dwie dwunastoosobowe sale,  12 różnymi efektami, 15 filmów do wyboru. Spacer po lasach Amazonii, kraina dinozaurów lub opowieść o Halloweenowym stworze.

Park linowy

Sabbat Krajno posiada jeden z największych parków linowych w Polsce, zbudowany w całości na palach. Cztery zróżnicowane poziomy trudności pozwolą na sprawdzenie swoich umiejętności dzieciom jak i rodzicom. Trasa dziecięca dostępna jest dla najmłodszych od 3 roku życia.  Zjazd tyrolski to wielka frajda, gdy lina mierzy prawie 100 metrów :).

świętokrzyskie

świętokrzyskie

BABYJAGOWO

Parę kilometrów dalej w miejscowości Huta Szklana znajduję się Babyjagowo, mała bajkowa wioska z placem zabaw. Tam można spotkać prawdziwą Babyjagę świętokrzyską i starsznego zbója Madeja, pilnującego skarbu. Wszystko to zaprezentowane jest w klimacie i kulturze regionu świętokrzyskiego. Bilet wstępu kosztuje 8 złotych dzieci 9 złotych dorośli.

JASKINIA RAJ

Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych i polcanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich. Jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, w której możemy oglądać różnorodne formy naciekowe. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową nagromadzeniu. Jaskinia jest uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Trasa zwiedzania to 180 m. Przewodnicy pięknie i obrazowo opowiadają o historii tego miejsca. Uwaga ! Trzeba rezerwować bilety.

CENTRUM NEANDERTALCZYKA
Tuż obok jaskini mieści się Centrum Neandertalczyka. Miejsce które łaczy pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami wpółczesnej nauki. Dzieciom w każdym wieku pozwala na poznanie swoich korzeni. Makiety ludzi pierwotnych i mamuta są wykonane w skali 1:1, robi to ogromne wrażenie na najmłodszych odwiedzających. Możemy się tu dowiedzieć jak polowano na mamuta, czy nosorożca włochatego. Jak wyglądało codzienne życie i kultura człowieka pierwotnego. I czy życie w epoce lodowcowej należało do łatwych? Uwaga! Potrzebna wcześniejsza rezerwacja.

Zamek w Chęcinach

To kolejna propozycja na mapie województwa świętokrzyskiego która przenosi nas w nietuzinkowe i odrobinę straszne miejsce (dzięki jego mieszkańcom z zaświatów).  Potężne baszty dominują nad okolicą i widoczne są już z trasy biegnącej do Krakowa. Do dziś jest zachowany pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków. Według legend, w podziemnych lochach znajdują się skarby pozostawione w pośpiechu przez królową Bonę, a także na wzgórzach pojawia się wieczorną porą rycerz cwałujący na czarnym koniu. Z zamku roztacza się fascynujący widok. W czasie wakacji warto zapoznać się z ofertą imprez plenerowych które mają tam miejsce :).

świętokrzyskie

MUZEUM WSI KIELECKIEJ

Polecam to miejsce wszystkim miłośnikom spacerów i historii. To dość duży teren, spędziliśmy  tam około 5 godzin. Cały skansen podzielony jest na sektory. Domki wiejskie i małomiasteczkowe, wyposażone w autentyczne rekwizyty  tj. apteka, dom doktora, szkoła, w wiatrakach ekspozycja dot. zbóż, dworek, którego mieszkańcy wyszli przed chwilą – o czym świadczą pozostawione rzeczy ;). Wszędzie dobrze utrzymane przedmioty codziennego użytku: meble, ławki szkolne, kasa sklepowa, waga czy żelazko z duszą. A to wszystko w komponowane w piękne okoliczności przyrody.

Zapraszamy w nasze strony 🙂 Świętokrzyskie to piękny region. Dajcie się zaczarować 🙂

Ciąg dalszy nastąpi…