Kaskadia – kafelkowa gra od Lucky Duck Games
Kaskadia
to malownicza kraina w Ameryce Północnej, pomiędzy Pacyfikiem a Górami Skalistymi.
To również gra planszowa w której za pomocą kafelków terenów i drewnianych żetonów zwierząt tworzymy zróżnicowane siedliska.
Tworząc jak największe obszary i umieszczając na nich zwierzęta w odpowiednich układach będziemy zdobywać punkty.
Mimo, że jest to w gruncie rzeczy gra logiczna, klimat tworzenia terenów i siedlisk zwierząt jest odczuwalny. Duża w tym zasługa przyjemnej oprawy graficznej gry.
Informacje ogólne
Gra przeznaczona jest dla 1-4 graczy w wieku powyżej 10 lat (choć nasz 6 latek radzi sobie całkiem dobrze)
Długość rozgrywki: 30-45 minut
Za oprawę graficzną odpowiada: Beth Sobel natomiast autorem gry jest: Randy Flynn
Zawartość pudełka:
- 85 płytek siedlisk,
- 5 startowych płytek siedlisk,
- 100 drewnianych żetonów zwierząt,
- materiałowy woreczek na żetony zwierząt,
- 25 żetonów natury,
- 21 kart punktacji zwierząt,
- notes na obliczanie punktów końcowych
- instrukcja
Przygotowanie gry
Rozpoczynając grę układamy w stosy odpowiednią liczbę kafelków w zależności od ilości graczy. Wykładamy 4 kafelki na stół i do każdego kafelka losujemy z worka po jednym drewnianym żetonie zwierzęcia. Wykładamy na stół karty zasad punktacji zwierząt a jest ich 5 rodzajów (jeleń, niedźwiedź, lis, łosoś i myszołów), wykładamy żetony natury. Każdy gracz dostaje kafelek startowy i w zasadzie możemy zaczynać…
Przebieg gry
Gracze w swojej rundzie wybierają jedną z 4 par – kafelek – żeton. Na każdym kafelku są nadrukowane symbole zwierząt, które mogą występować na tym terenie.
Dokładają kafelek do swojego układu na stole tak aby dokładany kafelek stykał się przynajmniej jednym bokiem z innym kafelkiem i umieszczają żeton zwierzęcia na pasującym do żetonu kafelku.
Kafelki są sześcioboczne i zazwyczaj składają się z dwóch rodzajów terenu z pośród 5 wszystkich występujących w grze (góry, lasy, prerie, mokradła i rzeki). Część płytek jest jednorodna z jednym rodzajem terenu i symbolem zwierzęcia. Dołożenie żetonu zwierzęcia do takiej płytki daje nam bonus w postaci żetonu natury – który m.in. daje 1 punkt na koniec gry.
Dokładamy kolejny kafelek i losujemy z worka żeton tak aby kolejny gracz także miał 4 pary do wyboru. Gramy do momentu gdy zabraknie kafelków do dołożenia wtedy kończy się gra, po czym podliczamy punkty w specjalnym notesie zawartym w pudełku z grą.
Za co punktujemy
Punktacja podzielona jest na 2 grupy. Punktujemy osobno zwierzęta i osobno największe utworzone tereny.
Karty punktacji zwierząt:
Każde ze zwierząt występujące w grze (jeleń, niedźwiedź, lis, łosoś i myszołów) ma inne zasady punktowania przedstawione na kartach zwierząt. Przykładowo niedźwiedzie łączą się w pary. A więc punktujemy każdą parę niedźwiedzi posiadaną na koniec gry. Im więcej par utworzymy tym więcej uzyskamy punktów. Przykładowo za 1 parę niedźwiedzi otrzymamy 4 pkt. za 2 pary – 7 pkt. ale już za 3 pary aż 19 pkt.
Jelenie układamy w prostej linii od 1 do 4 sztuk. Za 4 jelenie w linii prostej otrzymamy 13 pkt.
Myszołowy to samotnicy, a więc nie mogą ze sobą sąsiadować. Im więcej samotników tym więcej punktów na koniec gry.
Łososie punktują za wędrówkę. Wędrówka to grupa przyległych ze sobą łososi w której żaden łosoś nie sąsiaduje więcej niż z dwoma innymi łososiami. Wędrówka składająca się np z 7 łososi to 25pkt.
Lisy punktują za każdy rodzaj zwierząt z nim sąsiadujący.
Opisane wyżej zasady są dla kart z oznaczeniem A. W grze mamy do wyboru jeszcze karty w wariancie B, C i D a więc jest spora różnorodność i tak np. niedźwiedzie z karty B grupują się po trzy sztuki – para z młodym. Za każdą taką grupę 3 niedźwiedzi otrzymamy 10 punktów.
Punktacja płytek siedlisk:
Punkty otrzymujemy za każdy największy region danego siedliska. I tak liczymy punkty za góry, lasy, prerie, mokradła i rzeki. Dodatkowe punkty dostajemy za największy teren danego typu wśród wszystkich graczy.
Do tych dwóch wyników dodajemy ilość zebranych w trakcie gry żetonów natury. Gracz z największą ilością punktów oczywiście wygrywa grę.
Zasady familijne
W Kaskadii występują dodatkowo 2 uproszczone warianty: familijny i pośredni które są świetne do gry z młodszymi dziećmi. W wariancie familijnym punktujemy po prostu za grupy tych samych zwierząt. I tak 1 zwierzę to 2 pkt. 2 zwierzęta to 5 pkt. a grupa 3 takich samych zwierząt to 9 pkt.
Kaskadia – gra uniwersalna?
Czy istnieją gry które można uznać za uniwersalne? Tak, mamy kilka takich w swojej kolekcji, a Kaskadia niewątpliwie powiększyła to grono.
Jakie gry uważam za uniwersalne? To gry które można zaproponować każdemu bez względu na wiek czy stopień wtajemniczenia w planszówkowe hobby. W każdej grupie powinna się bardzo dobrze przyjąć.
Główne cechy jakie powinna spełniać taka gra:
- lekka tematyka podejmowana przez grę,
- przyjemna oprawa graficzna,
- prostota zasad
- długość trwania rozgrywki (max do 60 minut)
Kaskadia spełnia wszystkie te cechy. Tematyka przyrodnicza, kolorowa, przyjemna oprawa graficzna, zasady które można wytłumaczyć w kilka minut i szybka, dynamiczna rozgrywka to jej główne atuty.
Elastyczny poziom trudności
Dzięki zróżnicowanym kartom punktacji możemy dostosować poziom trudności do stopnia zaawansowania graczy.
Z grą poradzą sobie bez problemu “niedzielni gracze” czy młodsze dzieci. Osoby oczekujące głębszej rozgrywki także będą usatysfakcjonowani – gra pomimo prostych zasad potrafi zmusić do wytężenia naszych szarych komórek. Jeśli chcemy wysoko zapunktować to trzeba się co nieco nakombinować aby wychwycić wszystkie zależności pomiędzy punktowaniem za zwierzęta z punktacją płytek siedlisk.
Elastyczność to niesamowita cecha tej gry. My np. grając z naszym 6 letnim synem dajemy mu kartę punktowania w trybie familijnym a my gramy na poziomie B lub C dzięki czemu dla wszystkich gra jest wyzwaniem i nikt się podczas grania nie nudzi.
W podsumowaniu
Bardzo lubię tytuły w których gra rozrasta się w trakcie trwania rozgrywki. I tak jest w Kaskadii – z każdą rundą nasze tworzone obszary powiększają się, przybywają kolejne grupy zwierząt i gra prezentuje się coraz okazalej na stole.
Gra w Kaskadię jest bardzo relaksująca. Nie ma sytuacji, że jesteśmy zablokowani, zawsze można wykonać jakiś ruch, nie ma paraliżu decyzyjnego. Partia przebiega dynamicznie, bez przestojów. Nawet gdy skupiamy się aby „wycisnąć” jak najwięcej punktów i ograć przeciwnika gra nie męczy i nie dłuży się.
W naszej kolekcji mamy zarówno gry dla dzieci, familijne jak i trudne, skomplikowane euro dla zaawansowanych, jednak najczęściej na stół trafiają tego typu tytuły jak Kaskadia. Uniwersalne gry gdzie można szybko wytłumaczyć zasady nowym graczom bez obawy, że przytłoczy ich ogrom zasad do przyswojenia. Mamy ochotę pograć z rodziną czy znajomymi? Mamy ochotę na 2 osobową partię a nie mamy czasu na duży, ciężki tytuł? – Kaskadia sprawdzi się świetnie w każdej sytuacji.
Polecam!
Dziękuję bardzo wydawnictwu za możliwość zagrania w grę „Kaskadia”.
Zapraszam również do mojej recenzji innej świetnej gry od Lucky Duck Games jaką jest „Nova Luna”
Komentarze
klaudia w dniu 28 stycznia 2022 o 12:03
Bardzo fajna zabawa. Przekazuję dalej ten wpis. 🙂
matkaa w dniu 28 stycznia 2022 o 15:46
Dziękuję i zapraszam częściej donie po recenzje nowych jak i znanych już gier. Może znajdziesz coś dla siebie.
Paulina Kwiatkowska w dniu 28 stycznia 2022 o 12:42
Gra zapowiada się interesująco! Chętnie kupię ją jako prezent dla młodszej kuzynki.
matkaa w dniu 28 stycznia 2022 o 15:45
My gramy w nią z synami i bardzo im się podoba. Jeśli kuzynka lubi lub interesuje się przyrodą, będzie zachwycona.
Paula w dniu 28 stycznia 2022 o 14:47
Dziękuję za polecenie tej gry. Właśnie czegoś takiego teraz szukam.
matkaa w dniu 28 stycznia 2022 o 15:44
Polecam dla dorosłych, jak i dla dzieci. To również dobry pomysł na prezent.
Anna K w dniu 28 stycznia 2022 o 15:26
bardzo lubię takie gry edukacyjne. Fajnie rozwijają dzieci
matkaa w dniu 28 stycznia 2022 o 15:43
Jesteśmy po kilkunastu rozgrywka, bardzo nam przypadła do gustu. Wykonanie gry jest bardzo dobre, kolorystyka przyciągania.
Magda w dniu 30 stycznia 2022 o 10:56
Zaciekawiłaś mnie tą grą. Moje dzieci bardzo lubią gry o zwierzętach. My ostatnio graliśmy w Prawdawny las. Chyba się skuszę i zakupię tę grę. Świetne zdjęcia.
matkaa w dniu 30 stycznia 2022 o 11:14
Jeśli lubicie taką tematykę to gra zdecydowanie dla was. Nam również bardzo przypadła do gustu. Gramy rodzinnie jak i my sami z mężem toczymy boję.
Kasia Hartung w dniu 30 stycznia 2022 o 11:34
My mamy Głodniaki od Lucky Duck Games i widać po koljnej propozycji, że trzymają bardzo wysoki poziom 🙂
matkaa w dniu 30 stycznia 2022 o 11:46
Tak,Głodniaki to nasza druga gra interaktywna. Mamy już 4 gry od LuckyDuckgames. Kaskadia jest jedną z moich ulubionych wraz z Novą Luną. Mechanizm Kasadii bardzo mi przypadł do gustu.
Anne 18 w dniu 31 stycznia 2022 o 11:31
W sumie to nawet nie słyszałam o takiej krainie. Gra myślę, że sprawdzi się idealnie nie tylko w ferie.
matkaa w dniu 3 lutego 2022 o 17:25
Gra jest pięknie wykonana, a mechanizm tej gry jest bardzo wciągający.
Agaman w dniu 31 stycznia 2022 o 16:37
Swietna propozycja dla milosnikow przyrody 🙂
Paula w dniu 31 stycznia 2022 o 23:59
Idealna na wolny dzień, dziękuję za polecenie tej propozycji gry.
matkaa w dniu 3 lutego 2022 o 17:24
To również super prezent dla graczy tak minimum od 5 lat. My gramy z 5 latkiem i dobrze sobie radzi.